Właściwości odżywcze jagód

Granatowe korale jagody i borówki amerykańskie od wieków są uznanym specyfikiem w leczeniu wielu chorób. Przed wynalezieniem antybiotyków czarnymi jagodami leczono tyfus, polio, zakażenia ran, wspomagano zwalczanie gronkowca.

Jagody i borówki to wyjątkowo smaczne lekarstwa, które posiadają szerokie spektrum działania:

  • Uszczelniają naczynia krwionośne składniki zamknięte w borówkach przedłużają działanie witaminy C, zapobiegają depolaryzacji kwasu hialuronowego. Poprzez poprawę spoistości kolagenu, dzięki czemu tkanki stają się mocniejsze.
  • Działają przeciwzapalnie posiadają w swym składzie składniki zmniejszające odczyn zapalny.
  • Nawilżają, zmiękczają i wygładzają skórę dzięki zawartości związków witaminowych, pektyn, aminokwasów oraz organicznych kwasów owocowych. Te ostatnie przeciwdziałają tworzeniu się grubej warstwy naskórka, co wpływa na zmniejszenie się zmian trądzikowych i poprawę ogólnego wyglądu skóry. Witaminy A i C działają rozjaśniająco na skórę i hamują pojawianie się piegów.
  • Są źródłem naturalnych przeciwutleniaczy które usuwają nadmiar wolnych rodników, co również poprawia wygląd naszej skóry. Poza tym alfa-hydroksykwasy, witamina PP, beta karoten i witamina C dobroczynnie wspomagają regenerację skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych. Oprócz odbudowy skóry składniki te spowalniają proces starzenia się skóry oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry. Jagody zawierają również mirtylinę, która wraz z żelazem bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek krwi, dzięki czemu zapobiegają anemii.
  • Działają ściągająco na uszkodzone warstwy komórek skóry i błon śluzowych, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych skóry.
  • Przeciwbakteryjne działanie jagód spotykamy przy zahamowaniu namnażania się bakterii i wirusów, dzięki czemu działają bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie.
  • Duże ilości garbników zawarte w soku lub naparze z jagód uszczelniają błony śluzowe żołądka, neutralizując również szkodliwe produkty przemiany materii i uspokajają ruchy robaczkowe jelit.
  • Antyutleniacze znajdujące się w jagodach i borówkach obniżają poziom złego" cholesterolu (LDL) i podnoszą poziom dobrego" (HDL). Proces ten wspomagają również znajdujące się w owocach pierwiastki mineralne, zwłaszcza selen, cynk, miedź i mangan oraz witaminy C, A, B, PP. Towarzyszący im błonnik, również usuwa sporą część cholesterolu z przewodu pokarmowego wraz z toksynami i kwasami żółciowymi.

Czy zachęciliśmy Was do spożywania jagód i borówek amerykańskich? Korzystajcie z okazji, bo jeszcze wciąż sezon owocowy trwa.